Głód może wskazywać, że twój metabolizm i ciało działają poprawnie. Jednak głód, choć jest czymś naturalnym, nie powinien być jedyną oznaką pory jedzenia. Jeśli jednak jesz wyłącznie wtedy, gdy odczuwasz burczenie w brzuchu, konsekwencje mogą być tragiczne.
1. Głód prowadzi do przejadania się
Ludzie, którzy pomijają posiłki lub jedzą nieregularnie, często mają tendencję do przejadania się, by nadrobić brakujące kalorie. Nasze ciało potrzebuje stałego odżywiania (co 3-4 godziny), aby zapobiec spadkowi metabolizmu i energii. Im dłużej pozostajesz bez jedzenia, tym masz niższy poziom cukru we krwi.
2. Głód nie pomoże Ci schudnąć
Wiele osób uważa, że głodówki dobrze wpływają na wagę. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Spożywanie zbyt małej ilości kalorii uruchamia tryb awaryjny w twoim ciele, powodując gromadzenie tłuszczu i spalanie jeszcze mniej kalorii. Twoje ciało myśli, że musi się oszczędzać i zachować kalorie na przyszłość.
3. Masz mniejszą szansę na dokonanie zdrowego wyboru żywieniowego
W reklamie producenta jednej z marek batonów słyszymy slogan: „Nie jesteś sobą, kiedy jesteś głodny”. No właśnie – kiedy odczuwasz głód, istnieje większe prawdopodobieństwo, że sięgniesz po niezdrową przekąskę. Kiedy poziom cukru we krwi spada, ludzie tracą kontrolę nad tym, co jedzą. Taka dieta zupełnie nie jest odżywcza dla naszego organizmu.
4. Nie zawsze jesteś w stanie rozpoznać głód
Istnieją dwa hormony, które wpływają na regulację głodu: grelina, pobudzająca apetyt; oraz leptyna, tłumiąca go. Podczas głodówki, poziom greliny wzrasta. A po posiłku leptyna wysyła impulsy do mózgu z informacją, że nie potrzebujemy więcej jedzenia.
Nie jest to jednak dokładne za każdym razem. Zdarza się, zwłaszcza po wyczerpującej diecie, że ludzie nie rozumieją, co ich ciało próbuje im powiedzieć. Mózg uczy się łagodzić głód w zależności od stylu życia. Na przykład ludzie jedzący jeden posiłek dziennie, mogą funkcjonować bez odczuwania głodu. Nie oznacza to jednak, że jedzenie jednego posiłku dziennie jest normalne.
5. Głód szkodzi Twojemu zdrowiu
Wpływ głodówki na organizm może być katastrofalny na dłuższą metę, od zdrowia psychicznego po zwiększenie ryzyka chorób przewlekłych. Niektóre z objawów towarzyszących głodowi to:
- trudności z koncentracją,
- uczucie gryzienia w żołądku,
- słabość,
- zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- drażliwość,
- ból głowy,
- burczenie w żołądku,
- problemy ze snem.
MADZIA
Fot. pixabay
źródło: brightside.me
Excellent website. Lots of helpful info here. I am sending it to some pals ans additionally sharing in delicious. Michele Inness Rothenberg
I cling on to listening to the news talk about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i get some? Ailsun Silvio Oscar
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!