Makarony uważa się za produkty tuczące, jednak obecnie docenia się korzyści płynące ze spożywania węglowodanów złożonych, a potrawy z makaronem znają, lubią i jedzą niemal wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie.
Są jednym z podstawowych produktów spożywczych używanych w krajach strefy śródziemnomorskiej. Makarony stanowią podstawę nieograniczonej ilości szybkich oraz zdrowych posiłków. W przeciwieństwie do obiegowych opinii makarony nie są wysokokaloryczne, idealnie nadają się do diety ubogo energetycznej. Czy posiłek z makaronem będzie wysoko czy niskokaloryczny zależy od składników oraz sposobu przygotowania.
Średnio 5 kg makaronu rocznie zjadają Polacy, dzięki temu znajdujemy się na 19 miejscu w światowym rankingu. Nie dziwi nas, że Włosi umiejscowieni są na pierwszym miejscu, spożywają 28 kg! Każdy obywatel Wenezueli zjada około 13 kg a Tunezyjczyk prawie 12 kg.
Kolorowe makarony uzyskiwane są dzięki naturalnym składnikom, między innymi takimi jak kurkuma, szpinak czy burak. Warto pamiętać, że te makarony mają inny smak oraz zapach niż najbardziej popularne. Kolor czerwony uzyskuje się dzięki pomidorom, papryce, chilli oraz burakom. Kurkuma daje pomarańczową barwę a zieloną uzyskuję się ze szpinaku oraz bazylii.
W 100 gramach makaronu (ugotowanego) to około 110 kalorii. Jest rewelacyjnym źródłem węglowodanów oraz witamin z gruby B i żelaza. Makaron powinien być jędrny, lekko twardy (al dente), warto pamiętać, że po ugotowaniu makaronu i wymieszaniu z sosem makaron może być bardziej miękki niż po samym ugotowaniu. Istnieje ponad 600 kształtów makaronu, każdy z nich potrzebuję innego czasu gotowania.
MADZIA
fot. pixabay
Brawo! tak trzymać. Widaż, ze dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu są ciekawe i b. wartościowe, Dzieki i zapraszam do siebie…
Brawo! tak trzymać. Widaż, ze dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu są ciekawe i b. wartościowe, Dzieki i zapraszam do siebie…