Kamień oraz osad, który znajdujemy w czajniku i herbacie czy kawie nie tylko zmienia ich wygląd ale i smak. Niestety w większości naszych domów znajdziemy wodę, która jest twarda przez co powoduje niezdrowy osad. Jeżeli chcesz pozbyć się kamienia najpierw zapoznaj się z zaleceniami producenta a później sprawdź nasze polecane sposoby na jego usunięcie.
USUNIĘCIE KAMIENIA Z CZAJNIKA OCTEM
Ocet mieszamy z wodą w proporcjach 1:1 i zagotowujemy roztwór w czajniku. Jeżeli po zagotowaniu wody zostały pozostałości kamienia, czynność należy powtórzyć. Gdy czajnik będzie czysty, zagotuj 2-3 razy czajnik z samą wodą by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu.
USUNIĘCIE KAMIENIA Z CZAJNIKA OBIERKAMI Z ZIEMNIAKÓW
Ten sposób zaskakuję nie jedną osobę, my też nie wierzyliśmy, że to może działać! Umyte obierki z ziemniaków umieszczamy w czajniku, zalewamy wodą i gotujemy wodę. Przy każdym obieraniu ziemniaków możemy tak myć czajnik, by utrzymywać go w czystości.
USUNIĘCIE KAMIENIA Z CZAJNIKA KWASKIEM CYTRYNOWYM
Kwasek cytrynowy używamy w proporcjach około 5 łyżeczek do 1,5 l wody. Roztwór zostawiamy na noc, po czym rano zagotowujemy go i przemywamy około 2-3 razy. Ten sposób najbardziej polecany jest przy czajnikach stalowych.
USUNIĘCIE KAMIENIA Z CZAJNIKA SODĄ OCZYSZCZONĄ
Wystarczą 2 łyżki sody i około 15-20 minut by móc cieszyć się czystym czajnikiem. Sodę oczyszczoną wsypujemy do zalanego czajnika i czekamy. Po tym czasie płuczemy czajnik wodą około 2-3 razy.
USUNIĘCIE KAMIENIA Z CZAJNIKA CYTRYNĄ
Cytrynę kroimy w plasterki i nacieramy nią dokładnie wnętrze czajnika. Po około 15-20 minutach zalewamy czajnik zimną wodą i zagotowujemy go. Po ugotowaniu wody, przemywamy dokładnie czajnik.
RADZIMY: by zapobiegać powstawaniu się kamienia i osadu w czajniku, zalewaj go wodą butelkowaną, bądź sposobem EKO – wodą przefiltrowaną na przykład w dzbanku filtrującym.
MADZIA
fot. pixabay