Błędy w utrzymaniu porządku w domu. Sprawdź, czy je popełniasz – 10 przykładów.
Faktem jest, że kobiety spędzają więcej czasu na pracach domowych, niż mężczyźni. Z reguły gotują jedzenie, opiekują się dziećmi i oczywiście sprzątają. Czysty dom cieszy nasze oczy, ale tylko do czasu, gdy dowiemy się, że w trakcie sprzątania i pielęgnacji wnętrz popełniamy błędy, które mogą zaszkodzić nie tylko otaczającym nas przedmiotom, ale także nam samym.
1. Używanie miotły zamiast odkurzacza
Oczywiście o wiele łatwiej nam jest zmieść brud i kurz z podłogi za pomocą szczotki lub miotły, niż odkurzyć ją lub zmyć. Jednak niewiele osób wie, że szczotka nie zbiera kurzu i brudu, ale jedynie unosi je w powietrze i rozprowadza po całym mieszkaniu. Miotły powinnaś używać wyłącznie w przypadku, gdy musisz zebrać na przykład rozsypane płatki lub mąkę. We wszystkich innych przypadkach lepiej jest posłużyć się mopem lub odkurzaczem.
2. Wylewanie oleju z patelni do odpływu lub toalety
Doskonale wiemy, że nie powinniśmy do toalety wrzucać ręczników papierowych, nawilżanych chusteczek ani innych przedmiotów. Niewiele osób jednak wie, że olej, także nie powinien dostać się do rur kanalizacyjnych. Chociaż można go w dosyć prosty sposób zmyć gorącą wodą i mydłem ze zlewu, nie powinniśmy wlewać go do odpływu. Gdy dotrze do zimnej części rury, może osadzić się na jej ścianach, doprowadzić do zatykania i nieprzyjemnego zapachu. Aby uniknąć sytuacji, w której będzie trzeba użyć chemicznych detergentów, postaraj się unikać wlewania niewłaściwych substancji do rur. Resztki oleju z patelni można natomiast przelać do foliowej torby i wyrzucić do śmietnika.
3. Nie używasz nawilżacza
Tapety na ścianach w Twoim mieszkaniu absorbują wilgoć, a co za tym idzie mogą spleśnieć, jeśli w pokoju panuje zbyt duża wilgotność. Także dywany czy parkiety niszczeją z powodu zbyt wilgotnego powietrza. Przy poziomie wilgotności powyżej 55% podłoga staje się wilgotna, może pęcznieć i odkształcać się, co skutkuje skrzypieniem. Jednak brak wilgoci również jest szkodliwy dla człowieka i może przyczyniać się do rozwoju na przykład – alergii, suchych oczu lub zapalenia oskrzeli. Aby zadbać o zdrowie, nie trzeba kupować nawilżacza. Skup się na tym, jak się czujesz i częściej nawilżaj powietrze – może w tym pomóc zwykła butelka z rozpylaczem.
4. Mycie toalety i zlewów bez rękawiczek
Do używania detergentów jesteśmy już przyzwyczajeni ( takich jak na przykład środki dezynfekujące i antybakteryjne). Niestety jednak niewiele osób używa masek i rękawiczek jako środków ochrony przed tymi substancjami. W kontakcie ze skórą detergenty mogą powodować podrażnienia, a nawet oparzenia. Wdychanie oparów także jest niebezpieczne. Pamiętaj, aby środków chemicznych używać tylko w wentylowanych pomieszczeniach.
5. Sadzenie dużych drzew obok domu
Przyjemne jest oglądanie kwitnącej róży w pobliżu okien. Jednak nie zaleca się sadzenia dużych drzew i krzewów w pobliżu domu – ich korzenie mogą niszczyć fundamenty, a regularne podlewanie jest w stanie zniszczyć okładzinę. Aby tego uniknąć, upewnij się, że rośliny w pobliżu domu zachowują przynajmniej 6 metrów (drzewa) oraz 3 metry (krzewy) odległości od zewnętrznych ścian budynku.
6. Utrzymywanie stale odsłoniętych okien
Szyby w oknach prawie całkowicie blokują promienie ultrafioletowe B, przepuszczają natomiast promienie typu A. Powodują one starzenie się skóry i utratę koloru mebli. Niedobrze dzieje się gdy, nasze zasłony są ciągle zasłonięte. Promienie słoneczne zabijają niektóre bakterie i wprawiają nas w dobry nastrój, dlatego powinniśmy znaleźć złoty środek.
7. Zbyt częste pranie dywanu
Trudnym do wyobrażenia jest, ile czasu i pracy poświęca się na ciągłe czyszczenie dywanu. Jednak zbyt częste pranie może uszkodzić włókna, zwłaszcza, gdy dywany wykonane są ze sztucznych materiałów. Aby przedłużyć jego żywotność nie powinno się moczyć go zbyt często, a powierzchnię czyścić w odpowiedni sposób – dywan odkurzaj ok. dwa razy w tygodniu i pierz przynajmniej raz do roku.
8. Pozostawianie zamkniętych drzwi pralki
Łazienki nie należą do największych pomieszczeń naszego domu. By zaoszczędzić miejsce często zamykamy drzwi do pralki. Nie powinniśmy tego robić, ponieważ w zamkniętej pralce woda nie wysycha, co skutkuje mnożeniem się bakterii i pleśni, które w wilgotnym środowisku mają świetne warunki do rozwoju. Należy zatem pamiętać, by drzwi w pralce pozostawały stale otwarte.
9. Zbyt wiele roślin w sypialni
Sypialnia powinna być najbardziej przytulnym miejscem w domu. Niestety zdarza się, że podczas urządzania pomieszczenia „zastawimy” cały pokój kwiatami, by dodać mu przytulności. Z jednej strony rośliny poprawiają mikroklimat, ale gdy w okresie kwitnienia silny zapach roznosi się na całą przestrzeń sypialni, możemy mieć problemy z rozdrażnieniem i bólem głowy. Jeśli masz z tym problemy po prostu przenieś rośliny w inne miejsce.
10. Mnóstwo pamiątek w domu
Wiemy o tym, że im więcej rzeczy przechowujemy w domu, tym więcej będziemy musieli sprzątać. Wszelkie figurki i pamiątki są doskonale przyciągają kurz, który może wywoływać reakcje alergiczne. Mało tego, zbyt wysoki hałas może także wpływać na Twoje samopoczucie. Przykładowo duże akwarium może wydawać naprawdę głośne dźwięki. Jeśli zdecydujemy się na taki element wystroju, musimy podjąć decyzję czy preferujemy oglądać rybki decydując się na szum filtra czy przenieść akwarium do innego pomieszczenia.
MADZIA
Fot. pixabay
źródło: brightside.me