Nadmierna potliwość to krępujący oraz uporczywy problem, z którym ma do czynienia znaczna część Polaków. Istnieje wiele sposobów, które mają na celu redukcję nadmiernej potliwości. My podajemy te sprawdzone!
Ciało przez pot broni się przed przegrzewaniem organizmu na przykład podczas ćwiczeń czy upalnych letnich dni. W mniejszym lub większym stopniu, każdy z nas wydziela pot. Problem zaczyna się wtedy, gdy zauważymy u siebie nadmierną potliwość.
Wydzielina, którą możemy najczęściej zauważyć pod pachami czy na dłoniach to wydalany przez gruczoły potowe płyn, który składa się z wody, soli nieorganicznych, tłuszczów oraz mocznika. Fizjologicznie pocenie zachodzi na całej powierzchni ciała, jednak gruczoły potowe najliczniej są rozmieszczone w takich obszarach jak pachy, stopy i dłonie.
Nawet podczas spoczynku nasz organizm wydziela pot! Pocimy się stale, jednak nasilenie następuje, gdy do naszego ciała dostarczymy bodźca ciepłego bądź emocjonalnego. U każdego z nas potliwość to kwestia indywidualna. Zapach potu uwarunkowany jest pojawieniem się bakterii na skórze.
Hyperhydrosis (z łaciny) – nadmierna potliwość często powiązana jest z zaburzeniami układu endokrynnego, u osób borykającymi się z chorobami takimi jak – cukrzyca, chorób tarczycy, zaburzenia układu nerwowego, chorób hematologicznych.
Nadmierna potwiwość jest aspektem idywidualnym, który zależy od naszego trybu życia, przewlekłego stresu, lęku. Tą dolegliwość przeważnie jest zauważalne u młodzieży, która wchodzi z okres dojrzewania. Nadmierna potliwość jest też dziedziczna.
Problem dermatologiczny w tym przypadku objawia się w okolicy dłoni, pach oraz stóp, który nie wymaga pilnej konsultacji ze specjalista. Jeżeli zauważysz objawy towarzyszące – utrata masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych bądź pocenie się tylko z jednej strony ciała – jak najszybciej udaj się do specjalisty!
Stosowanie preparatów miejscowych hamujących wydzielanie potu, z głównym składnikiem jakimi są sole glinu lub inne metale uznawane są za najskuteczniejsze. Takie produkty są dostępne od ręki w drogeriach oraz aptekach. Ich działanie polega na zatykaniu ujść przewodów wydzielniczych gruczołów potowych. Dzięki takiej barierze pot nie wydostaje się na zewnątrz, jednak działaniami niepożądanymi takich preparatów stosowanych przy nadmiernej potliwości są alergie kontaktowe.
Sposobem hamującym działanie nerwów pobudzających gruczoły potowe jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej. Zbawienny efekt takiego zabiegu utrzymuje się od pół roku do roku. Po tym czasie bądź, gdy zauważymy potliwość należy wykonać kolejny zabieg toksyną botulinową. Ten zabieg służy do wyregulowania nadmiernej potliwości w okolicach pach, dłoni oraz stóp. Trzeba pamiętać, że ten zabieg jest wyjątkowo bolesny.
Zabieg polegającym na porażaniu prądem kanałów jonowych, znajdujących się w gruczołach potowych to jonoforeza. Skutkuje to redukcją ilości wydzielanego potu. Terapia składa się z około 10-15 zabiegów trwających około 15 minut. Przeprowadza się je 3 razy w tygodniu. Jednym z zalet tego zabiegu jest ich bezbolesność. Efekt utrzymuje się od roku do dwóch lat. Przeciwskazany jest u osób z rozrusznikiem serca, w trakcie ciąży, wkładkami i implantami w ciele.
W aptekach dostępne są suplementy diety, które mają za zadanie zmniejszenie nadmiernej potliwości. W ich składzie znajdziemy wyciągi z ziół takich jak – liść szałwii, ziele pokrzywy, ziele skrzypu, ziele melisy.
Nadmierną potliwość oraz towarzyszący jej często przykry zapach zneutralizujemy poprzez przemywanie podatnych na pocenie miejsc mydłem z chlorheksydyną lub innym środkiem bakteriobójczym.
By zapobiegać nadmiernej potliwości musimy pamiętać o częstej depilacji, unikaniu gorących kąpieli, przestawić się na lekką i przewiewną odzież z naturalnych materiałów. Dieta powinna być bogata w świeże owoce, warzywa, a uboga w ostre przyprawy na przykład takimi jak: cebula, czosnek, imbir i chwili.
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?