materiał sponsorowany
Gdy sięgamy po kartę, smartfon lub tablet, by zapłacić z Visa za zakupy w Internecie, chronią nas liczne warstwy zabezpieczeń, wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. Warto jednak dodać do nich jeszcze jedną warstwę – własną uwagę, która także może stanowić pomoc w starciu z internetowymi oszustami. O czym powinniśmy pamiętać, robiąc zakupy w sieci?
W pandemii płatności cyfrowe stały się na tyle dużym ułatwieniem, że część z nas zmieniła swoje nawyki zakupowo-płatnicze. Do nowej sytuacji zaczęli dostosowywać się także sprzedawcy, zwłaszcza ci drobni. To właśnie uruchomienie działalności w internecie często decydowało o przetrwaniu ich biznesów, a potem rozwoju. Wzrost zainteresowania cyfrowym kanałem sprzedaży wśród drobnych sprzedawców potwierdzają dane – od czerwca 2020 r. wzrósł on z 27 proc. do 43 proc.[1]. Zakupy internetowe są bezpieczne, jednak zawsze powinniśmy zachować czujność, bo popularność zakupów internetowych przekłada się na metody działania cyberprzestępców.
Nowe artykuły i nieznane nam sklepy
Jeśli jesteśmy zainteresowani nowym produktem, warto zapoznać się z jego opisem, zdjęciami, a także opiniami innych użytkowników. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Na przykład znacznie zaniżona cena w porównaniu do innych sklepów. Warto wiedzieć, że płacąc kartą Visa, w niektórych sytuacjach możemy skorzystać z procedury chargeback. Wasz bank może spróbować odzyskać od sprzedawcy pieniądze za uszkodzone lub niedostarczone towary. Inną kwestią jest robienie zakupów w sklepie internetowym, z którym wcześniej nie mieliśmy styczności. Warto zajrzeć wtedy do jego regulaminu, by poznać zapisy dotyczące dostaw czy reklamacji.
Nietypowe wiadomości z linkami
Nowe technologie pozwalają śledzić przesyłki, które zamawiamy przez internet. Otrzymujemy więc wiele maili – to m.in. potwierdzenie dokonania transakcji, informacje od firmy kurierskiej o nadaniu przesyłki czy planowanej dostawie. W takich wiadomościach często znajdują się linki. Jednak zanim pokusimy się o kliknięcie w nie, warto upewnić się, czy mail przyszedł do nas z właściwego adresu. Czasami jeden zmieniony znak w adresie powinien sprawić, że zapali nam się czerwona lampka. Również wtedy, gdy dostaniemy SMS od firmy kurierskiej, że musimy dopłacić kilka złotych do naszej przesyłki, klikając w podany link. Takie i podobne sytuacje mogą być próbą oszustwa, dlatego powinniśmy na nie uważać.
Bezpieczne płatności Visa w internecie
Visa to znacznie więcej niż karta płatnicza. Visa od wielu lat zarządza dynamiczną siecią ludzi, partnerstw i produktów na całym świecie z korzyścią dla drobnych sprzedawców i kupujących. Właśnie dlatego nie należy obawiać się chwili, w której płacimy Visa za internetowe zakupy. Choć to ważny moment, transakcje są wtedy zabezpieczone kilkoma warstwami zabezpieczeń. Na przykład dane waszej karty Visa chroni m.in. specjalny cyfrowy „token”, który pozwala odczytać dane wyłącznie przez uprawnione do tego podmioty. Ponadto Visa oferuje bankom wsparcie technologiczne, dzięki czemu mogą one ocenić, czy karty, z których korzystacie, należą na pewno do was.
Wkrótce zakupy w Internecie mogą stać się jeszcze łatwiejsze – wszystko za sprawą Visa Mobile. Z tego innowacyjnego rozwiązania mogą korzystać już pierwsi klienci. Po wyborze Visa Mobile w bramce płatniczej wystarczy wpisać numer telefonu na stronie internetowej, a następnie zaakceptować transakcję w aplikacji. Polska jest pierwszym krajem, w którym Visa wdrożyła tę usługę.
[1] Badanie „The Visa Back to Business Study. 2021 Outlook” zrealizowano na dziewięciu rynkach, https://usa.visa.com/dam/VCOM/blogs/visa-back-to-business-study-jan21.pdf